شروع فراخوان شرکت در بخش اختراعات برگزیده اکسیر

شروع فراخوان شرکت در بخش اختراعات برگزیده اکسیر
۰۴ اسفند ۱۳۹۸
(0)

در یکی از گام‌های نخستین نمایشگاه اکسیر، فراخوانی به منظور شرکت در بخش اختراعات برگزیده آغاز گردیده که بر اساس آن، متقاضیان می‌توانند از تاریخ یکم اسفندماه لغایت ۲۵ اسفند، نسبت به ارسال اختراعات خود اقدام نموده و در فرایندهای ارزیابی شرکت نمایند.

به رغم آنکه پتنت منبعی ارزشمند برای اطلاعات فنی و ابزاری مؤثر برای شناسایی روند توسعه فناوری‌ها محسوب شده و می‌تواند مزیت رقابتی قابل توجهی را در شراکت‌های تجاری ایجاد نماید، اما موانع متعددی، همچون عدم شناخت کافی فعالان زیست‌بوم نوآوری کشور نسبت به این ابزار و پرداخت غیرعملیاتی به پتنت در برخی رویدادها، مانع از شکل‌گیری صحیح زنجیره اختراع تا تجاری‌سازی گردیده و به تبع آن، روند توسعه فناوری‌های نوظهور نیز، در کشور رو به کندی نهاده است. در همین راستا، اکسیر به‌عنوان رویدادی جامع و مرجع، با هدف مشارکت تمامی بازیگران زنجیره اختراع تا تجاری‌سازی و با تکیه بر رویکردهای آموزشی، ترویجی و شبکه‌سازی، به‌عنوان راهکاری برای فعال‌سازی ظرفیت‌های بالقوه این حوزه، آغاز به کار نموده است.

در یکی از گام‌های نخستین این نمایشگاه، فراخوانی به منظور شرکت در بخش اختراعات برگزیده آغاز گردیده که بر اساس آن، متقاضیان می‌توانند از تاریخ یکم اسفندماه لغایت ۲۵ اسفند، نسبت به ارسال اختراعات خود اقدام نموده و در فرایندهای ارزیابی شرکت نمایند.

حوزه‌های مورد پذیرش، شامل کلیه اختراعات، به‌غیر از اختراعات نرم‌افزاری و شبیه‌سازی بوده که بایستی سطوح آمادگی لازم را داشته باشند. بر این اساس، اختراعاتی که امکان شرکت در این فراخوان را دارا می‌باشند، بایستی: «حداقل دارای یک نمونه اولیه آزمایشگاهی بوده و کار علمی و مهندسی روی آن‌ها انجام شده باشد»، «نتایج ارائه‌شده اعتبارسنجی شده و کارآیی محصول/فرایند اختراع‌شده، اثبات گردد»، «امکان بازدید از محل تولید نمونه محصول اختراع‌شده وجود داشته باشد»، «اختراع ارسال‌شده، از نظر تجاری پتانسیل ورود به صنعت و بازار را داشته باشد» و «محصول/فرآیند اختراع‌شده، قابلیت افزایش مقیاس تولید را داشته باشد».

گفتنی است که اکسیر فرصتی استثنایی برای مخترعین کشور بوده که امکان به نمایش گذاشته شدن دستاوردهای مخترعین را فراهم می‌نماید. لذا متقاضیان بهره‌مندی از این فرصت، می‌توانند در بازه اعلام شده، نسبت به ورود به این برنامه اقدام نموده و در فرایندهای ارزیابی شرکت کنند. علاقه‌مندان به ارسال اختراعات، لازم است تا پس از مطالعه راهنمای شرکت در بخش اختراعات برگزیده، وارد فرایند ثبت‌نام گردند.