عکاسی و فیلم‌برداری در مسیر تاریخ

عکاسی و فیلم‌برداری در مسیر تاریخ
۱۱ تیر ۱۳۹۹
(0)

بی‌شک، دوربین عکاسی یکی از مهم‌ترین اختراعات قرن هجدهم میلادی است که انقلاب بزرگی را در زمینه رسانه‌های تصویری بنیان نهاد. با توجه به داستان جذاب اختراع دوربین عکاسی و نقش بی بدیل آن در زندگی روزمره بشر، در این نوشتار به معرفی این اختراع مهم و مسیر توسعه آن تا به امروز می‌پردازیم.

مقدمه

بی‌شک، دوربین عکاسی یکی از مهم‌ترین اختراعات قرن هجدهم میلادی است که انقلاب بزرگی را در زمینه رسانه‌های تصویری بنیان نهاد. به اطراف خود بنگرید، اکثر افراد جامعه، بزرگ و کوچک، فقیر و غنی، یک تلفن همراه هوشمند مجهز به دوربین عکس‌برداری و فیلم‌برداری در اختیار دارند. کافی است که منظره‌ای چشم‌نواز یا اتفاقی جالب ظاهر گردد، تا خیل عظیمی از افراد گوشی به دست که در حال ثبت تصاویر هستند، از گوشه و کنار ظاهر شوند. در بسیاری از مهمانی‌ها و دورهمی‌های دوستانه و خانوادگی، گرفتن عکس‌های سلفی و یادگاری، به یک سنت رایج و حذف نشدنی تبدیل شده است. حتی اگر کمی کلان‌تر نگاه کنیم، کسب‌وکارهای چند میلیارد دلاری نظیر اینستاگرام را می‌بینیم که دقیقاً مبتنی بر عکس و تصویر بنیان نهاده شده‌اند.

اگرچه امروزه تنها با یک دوربین کوچک دیجیتال و یا یک گوشی تلفن همراه، می‌توانیم وقایع، مناظر و برخی از شیرین‌ترین و یا تلخ‌ترین لحظات زندگی خود و اطرافیانمان را به راحتی هر چه تمام‌تر مستند کنیم، اما سیر تاریخی توسعه و تکامل دوربین‌های عکاسی به‌عنوان یک اختراع بزرگ و ارزشمند، بیانگر تلاش مداوم مخترعین و نوآوران متعددی است که به لطف ابداعات کوچک و بزرگ خود، این فناوری نوظهور را به شکل فعلی در اختیار بشر قرار داده‌اند.

با توجه به داستان جذاب اختراع دوربین عکاسی و نقش بی بدیل آن در زندگی روزمره بشر، در این نوشتار به معرفی این اختراع مهم و مسیر توسعه آن تا به امروز می‌پردازیم.

 

هنر عکاسی و فیلم‌برداری در آینه تاریخ

همان‌طور که اشاره شد، اختراع دوربین به قرن هجدهم میلادی باز می‌گردد. با این حال، چند دستاورد فنی و نقطه عطف مهم که در توسعه دوربین و دانش عکس‌برداری فعلی نقش داشته‌اند، به یونان باستان باز می‌گردد. در ادامه، گاه‌شمار اختراعات و ابداعات مرتبط با هنر عکاسی و فیلم‌برداری در سال‌های مختلف آورده شده است:

قرن‌های ۴ یا ۵ قبل از میلاد مسیح: فیلسوفان یونانی و چینی، اصول اولیه اپتیک و دوربین را توصیف می‌کنند.

۱۶۶۴ تا ۱۶۶۶ میلادی: آیزاک نیوتون (Isaac Newton)، کشف می‌کند که نور سفید متشکل از رنگ‌های مختلفی است.

۱۷۲۷ میلادی: جونان هاینریش شولز (Johann Heinrich Schulze)، کشف کرد که نیترات نقره به محض مواجهه با نور تیره می‌شود.

۱۷۹۴ میلادی: روبرت بارکر (Robert Barker)، اولین پانوراما را به‌عنوان مقدمه‌ای برای اختراع خانه فیلم (Movie House) ارائه می‌کند.

۱۸۱۴ میلادی: جوزف نیپس (Joseph Niepce)، با استفاده از یک دستگاه اولیه به نام دوربین تاریکخانه‌ای یا اتاق تاریک (Camera Obscura)، اولین تصویر عکاسی را ثبت کرد. البته ساخت این تصویر، نیازمند هشت ساعت مواجهه متمادی با نور بود و بعد از مدتی نیز، کمرنگ و محو می‌شد.

۱۸۳۷ میلادی: اولین نسخه از اختراع لوئی داگر (Louis Daguerre)، تحت عنوان «Daguerreotype» ارائه شد. تصویر گرفته شده توسط داگر، ثابت بود و محو نمی‌شد. علاوه بر این، برخلاف اختراع نیپس، به کمتر از سی دقیقه مواجهه با نور نیاز داشت.

۱۸۴۰ میلادی: اولین «US» پتنت با موضوع عکاسی، توسط الکساندر ولکات (Alexander Wolcott) به ثبت رسید و در خصوص دوربین ابداعی وی، گواهی ثبت اختراعی صادر گردید.

۱۸۴۱ میلادی: ویلیام هنری تالبوت (William Henry Talbot)، اقدام به ثبت اختراع برای فرآیند ابداعی خود تحت عنوان کالوتایپ (Calotype) نمود. این اولین فرآیند نگاتیو/ پوزیتیو عکاسی است که تولید کپی‌های چندگانه از عکس‌ها را ممکن می‌ساخت.

۱۸۴۳ میلادی: اولین عکس تبلیغاتی در فیلادلفیای آمریکا منتشر شد.

۱۸۵۱ میلادی: فردریک آرچر (Frederick Scott Archer)، فرآیند کلودیون (Collodion) را اختراع کرد، فرآیندی که با استفاده از آن، ثبت تصویر تنها به دو یا سه ثانیه مواجهه با نور نیاز داشت.

۱۸۵۹ میلادی: دوربین پانوراما ملقب به سوتون (Sutton)، در سیستم پتنت به ثبت رسید.

۱۸۶۱ میلادی: اولیور هولمز (Oliver Wendell Holmes)، استریوسکوپ (Stereoscope) را اختراع کرد. (استریوسکوپ دستگاهی است مرکب از دو عدسی چشمی که دو تصویر تقریباً مشابه از یک شیء را یکپارچه کرده و به صورت سه‌بعدی یا برجسته نشان می‌دهد.)

۱۸۶۵ میلادی: عکس‌ها و نگاتیوهای عکس، به آثار تحت حفاظت قانون کپی‌رایت اضافه شدند.

۱۸۷۱ میلادی: ریچارد لیچ مادوکس (Richard Leach Maddox) فرآیند صفحه خشک ژلاتینی را اختراع کرد که مبتنی بر برومید نقره بوده و نیاز به ظاهر نمودن فوری نگاتیوها را مرتفع می‌ساخت.

۱۸۸۰ میلادی: شرکت ایستمن (Eastman Dry Plate) که از پیشگامان صفحات خشک در صنعت عکاسی است، تأسیس گردید.

۱۸۸۴ میلادی: جورج ایستمن (George Eastman)، موفق به اختراع فیلم عکاسی کاغذی و انعطاف‌پذیر شد. این اختراع، نقطه عطفی در صنعت عکاسی محسوب می‌شود.

۱۸۸۸ میلادی: ایستمن در ادامه نوآوری‌های خود، ایده دوربین کداک مجهز به حلقه فیلم را در سیستم پتنت به ثبت رسانید.

۱۸۹۸ میلادی: هانیبال گودوین (Hannibal Goodwin)، اقدام به ثبت پتنتی با موضوع فیلم‌های عکاسی سلولوئیدی نمود.

۱۹۰۰ میلادی: اولین دوربین با عرضه انبوه، وارد بازار می‌شود.

۱۹۱۳ و ۱۹۱۴ میلادی: اولین دوربین ثابت ۳۵ میلی‌متری طراحی شد.

۱۹۲۷ میلادی: شرکت جنرال الکتریک (General Electric)، لامپ فلاش مدرن را اختراع کرد.

۱۹۳۲ میلادی: اولین نورسنج با سلول فوتوالکتریک، به بازار عرضه شد.

۱۹۳۵ میلادی: شرکت ایستمن کداک، فیلم کداکروم (Kodachrome) را به بازار عرضه کرد.

۱۹۴۱ میلادی: ایستمن کداک، فیلم نگاتیو کداکالر (Kodacolor) را به بازار عرضه نمود.

۱۹۴۲ میلادی: چستر کارلسون (Chester Carlson)، موفق به دریافت پتنتی برای عکاسی الکتریکی (زیراکس) شد.

۱۹۴۸ میلادی: ادوین لند (Edwin Land)، از دوربین پولاروئید خود رونمایی کرده و آن را به بازار عرضه کرد.

۱۹۵۴ میلادی: ایستمن کداک، فیلم‌های سرعت بالای تری ایکس (Tri-X film) را به بازار عرضه کرد.

۱۹۶۰ میلادی: شرکت «EG&G»، دوربین زیر آب با عمق بالا را برای نیروی دریایی آمریکا طراحی نمود.

۱۹۶۳ میلادی: پولاروید (Polaroid)، فیلم رنگی فوری را به بازار عرضه کرد.

۱۹۶۸ میلادی: عکس زمین از ماه گرفته شد. این عکس که ظهور زمین (Earthrise) نام دارد، یکی از تأثیرگذارترین عکس‌های زیست‌محیطی‌ ثبت شده تا به امروز به حساب می‌آید.

۱۹۷۳ میلادی: پولاروید با عرضه دوربین «SX-70»، فناوری عکس فوری تک مرحله‌ای را با موفقیت تجاری‌سازی نمود.

۱۹۷۷ میلادی: جورج ایستمن و ادوین لند، به‌عنوان پیشگامان صنعت عکاسی و فیلم‌برداری، به تالار مشاهیر مخترعین ملی معرفی شدند.

۱۹۷۸ میلادی: شرکت مشهور کونیکا (Konica)، اولین دوربین فوکوس خودکار خود را تحت عنوان «Point & Shoot» معرفی کرد. («Point & Shoot»، یک دوربین ساده و دارای سیستم‌های خودکار است که امکان تنظیم گزینه‌های مختلف، از جمله فعال‌سازی فلاش و ... را تسهیل می‌کند.)

۱۹۸۰  میلادی: سونی از اولین دوربین فیلم‌برداری تجاری خود برای گرفتن فیلم‌های ویدئویی رونمایی کرد.

۱۹۸۴ میلادی: کنون (Canon) با فاصله‌ای کوتاه نسبت به سونی، دوربین دیجیتال را به بازار عرضه کرد.

۱۹۸۵ میلادی: شرکت پیکسار (Pixar)، از فناوری پردازشگر تصویر دیجیتالی خود پرده برداشت.

۱۹۹۰ میلادی: ایستمن کداک، دیسک فوتو کامپکت (Photo Compact Disc) را به‌عنوان یک ابزار ذخیره‌سازی تصاویر دیجیتالی معرفی نمود.

۱۹۹۹ میلادی: شرکت کیوسرا (Kyocera)، نخستین گوشی تلفن همراه مجهز به دوربین داخلی را معرفی کرد. این گوشی که «VP-210 VisualPhone» نام داشت، امکان ثبت تصاویر و فیلم‌های ویدئویی را برای کاربران فراهم نمود.

 

گفتنی است که طی دو دهه اخیر، پیشرفت‌های بزرگی در صنعت عکاسی و فیلم‌برداری پدید آمده که از آن جمله، می‌توان به طراحی و ساخت دوربین‌های حرفه‌ای و دارای لنزهای بسیار قوی، عرضه دوربین‌های دیجیتال با حافظه‌های زیاد (در مقایسه با نمونه‌های قدیمی) و انواع گوشی‌های مجهز به دوربین‌های قدرتمند اشاره نمود. جالب اینجا است که علاوه بر شرکت‌های فعال در صنعت عکس و فیلم، برخی از سازندگان پیشگام صنعت تلفن همراه، نظیر اپل و سامسونگ نیز به این حوزه ورود نموده‌اند؛ به‌طوری که بخش بزرگی از پتنت‌های به ثبت رسیده در زمینه عکاسی و فیلم‌برداری، به ایده‌های نوآورانه این شرکت‌ها برای توسعه امکانات گوشی‌های هوشمند اختصاص دارد.