پنج اختراع فوق‌العاده از دانشجویان خلاق

پنج اختراع فوق‌العاده از دانشجویان خلاق
۰۸ مرداد ۱۳۹۹
(0)

بسیاری از افراد، چهار سال دوران کارشناسی را زمانی برای تجربه‌های متفاوت و منحصربه‌فرد می‌دانند، از درس خواندن و علم‌آموزی گرفته تا مشارکت در انواع برنامه‌های اجتماعی، فرهنگی و گاه اقتصادی. در این مقاله، چند اختراع مفید و هوشمندانه معرفی شده که مخترعین آن‌ها، دانشجویانی کم سن و سال و سرشار از ایده‌های خلاقانه بوده‌اند، اختراعاتی که ترفندهایی برای زندگی روزمره تا قطعات فناورانه و پیشرفته را در بر می‌گیرد. این مخترعین جوان، با تمرکز بر نوآوری و توسعه اختراعات تحسین‌برانگیز، مسیر خود را به‌عنوان صاحبان کسب‌وکار و کارآفرینان آینده هموار می‌کنند.

مقدمه

بسیاری از افراد، چهار سال دوران کارشناسی را زمانی برای تجربه‌های متفاوت و منحصربه‌فرد می‌دانند، از درس خواندن و علم‌آموزی گرفته تا مشارکت در انواع برنامه‌های اجتماعی، فرهنگی و گاه اقتصادی. اگر پای صحبت‌های کسانی که سال‌های دور به دانشگاه رفته‌اند بنشینید، احتمالاً بخش عمده‌ای از خاطراتشان به شیطنت‌ها و بازیگوشی‌های سر کلاس‌ها و دورهمی‌های دوستانه با هم‌کلاسی‌هایشان باز می‌گردد. اما این مسئله عمومیت ندارد و به‌ویژه در سال‌های اخیر، فعالیت‌های نوآورانه و کارآفرینی‌های دانشگاهی، سهم بزرگی در موفقیت دانشجویان ایفا می‌کند.

برخلاف گذشته که دید عمومی از دوران دانشگاه، زمانی برای درس خواندن و سپس جستجو برای کاری متناسب با آموخته‌های دانشگاهی بود، امروزه بسیاری از دانشجویان، از همان دوران تحصیل، در تلاش برای خلق ایده‌های جدید و نوآورانه‌ای هستند تا رؤیاهای خود را تحقق بخشیده و در کنار منافع عمومی برای جامعه، از سود مادی اختراعاتشان هم بهره‌مند شوند. فضای غالب بر دانشگاه‌ها هم، در این پدیده اثرگذار بوده است؛ به‌طوری که دانشگاه‌های نسل سوم، با تشویق و ترویج نوآوری و کارآفرینی دانشگاهی، سعی در ایجاد ارزش‌افزوده و ثروت آفرینی از نتایج تحقیقاتی خود دارند.

در این مقاله، چند اختراع مفید و هوشمندانه معرفی شده که مخترعین آن‌ها، دانشجویانی کم سن و سال و سرشار از ایده‌های خلاقانه بوده‌اند، اختراعاتی که ترفندهایی برای زندگی روزمره تا قطعات فناورانه و پیشرفته را در بر می‌گیرد. این مخترعین جوان، با تمرکز بر نوآوری و توسعه اختراعات تحسین‌برانگیز، مسیر خود را به‌عنوان صاحبان کسب‌وکار و کارآفرینان آینده هموار می‌کنند.

 

۱. کپسول آتش‌نشانی که به جای مواد شیمیایی از صدا استفاده می‌کند!

شاید با خود بگویید که این کار غیرممکن است، اما سث رابرتسون (Seth Robertson) و ویت ترن (Viet Tran)، با نبوغ خیره‌کننده خود، موفق به ساخت نسل جدیدی از کپسول‌های آتش‌نشانی شده‌اند. آن‌ها که از دانشجویان دانشگاه جورج میسون (George Mason University) هستند، کپسول آتش‌نشانی خود را مبتنی بر امواج صوتی فرکانس پایین توسعه داده‌اند. این امواج، قادر به کنترل و فرو نشاندن شعله‌های آتش بوده و در عین حال، کارایی بالاتری را نسبت به دیگر فناوری‌های مهار آتش، از خود نشان داده‌اند.

این مخترعین جوان، برای تست عملکرد اختراعشان و معرفی آن به مخاطبین، برنامه‌ای جالب تدارک دیدند و در حالی که چند تن از شهروندان شهر نوادا، در تالار این شهر جمع شده بودند، با دستگاه ابداعی خود که «Sound Extinguisher» نام دارد، آتش بزرگ روشن شده را به سادگی خاموش کردند. یکی از حضار، آن‌چنان توجهش جلب شده بود که ناخودآگاه فریاد زد: «این دیوانه‌کننده است».

 

 

رابرتسون و ترن، هنگامی‌که ایده اولیه را در ذهنشان ساخته و پرداخته می‌کردند، آن را دستگاهی برای آتش‌سوزی‌های کوچک خانگی (مثلاً آتش گرفتن غذا روی اجاق‌گاز) می‌دانستند. با این وجود، آن‌ها پس از تحقیقات فراوان و دریافت بازخوردهای بسیار خوب از مخاطبین، توسعه و تجاری‌سازی برای استفاده گسترده‌تر در عملیات اطفای حریق را در دستور کار قرار داده‌اند. رابرتسون، در یکی از سخنرانی‌های خود برای معرفی کپسول آتش‌نشانی صوتی، اظهار داشت: «استفاده از امواج صوتی برای خاموش کردن آتش، چیز جدیدی نیست؛ اما پیش از این، هیچ‌کس سعی نکرده تا با استفاده از امواج صوتی، یک ابزار آتش‌نشانی تولید کند. ما سعی کردیم تا رویکرد ادیسون را در پیش بگیریم. شما هرگز نمی‌دانید که چه کارهایی می‌توانید انجام دهید، مگر آن‌که سعی کنید. هر آزمایش جدید و شکست احتمالی، به معنای یادگیری چیزی جدید است».

لازم به تأکید است، شهردار نوادا که تمایل خود به ایده‌های خلاقانه و متفاوت را قبلاً هم نشان داده، پشتیبانی خود از این اختراع منحصربه‌فرد را اعلام نموده است. علاوه بر این، شرکتی به نام «Arsac Technologies»، اعلام نموده که در توسعه و تجاری‌سازی این اختراع، مشارکت می‌نماید.

 

۲. کفش‌هایی ویژه بعد از مهمانی!

کفش‌های پاشنه‌دار، برای یک مهمانی شبانه، فوق‌العاده به نظر می‌رسند، اما چندان راحت نیستند و اگر قرار باشد با آن‌ها مسافت زیادی را راه بروید، به دردسر خواهید افتاد. به همین دلیل است که دانشجویان دانشگاه نیویورک (New York University)، محصولی جدید به نام «®CitySlips» طراحی نموده‌اند. طراحی نوآورانه سوسی لویت (Susie Levitt) و کتی شی (Katie Shea)، نوعی کفش بدون پاشنه و تاشو است که در یک کیف بسیار ظریف و کوچک هم جا می‌گیرد.

 

 

خیلی راحت و بدون دغدغه، کیفتان را در دست می‌گیرید و به خانه دوستتان روانه می‌شوید. پس از اتمام مهمانی، کفش‌های بی پاشنه را از کیف در آورده و آن‌ها را می‌پوشید. کیف کوچک، به دلیل طراحی منحصربه‌فردی که دارد، امکان تبدیل به یک ساک پارچه‌ای را دارا بوده و بدین وسیله، می‌توانید کفش‌های پاشنه‌دارتان را در آن قرار داده و سپس به سادگی به سمت منزل حرکت کنید.

 

۳. ماژیکی که به شما زمان استفاده از کرم ضد آفتاب را می‌گوید:

آیا تا به حال شده که به ساحل یا استخر روباز بروید، کرم ضد آفتاب زیادی روی بدن استعمال کنید و با این حال، در انتهای روز، به دلیل فراموشی برای استفاده مجدد از آن، پوستتان سوخته باشد؟

برای حل این مشکل، چهار دانشجوی دانشگاه واترلو (University of Waterloo)، به نام‌های راشل پوتلر (Rachel Pautler)، درک جوپی (Derek Jouppi)، اندریو مارتینکو (Andrew Martinko) و چاد سوئیتینگ (Chad Sweeting)، دست به اختراعی نوآورانه زده‌اند. سانکایر (Suncayr) ، ماژیکی هوشمند است که به شما زمان استفاده مجدد از کرم ضد آفتاب را اطلاع می‌دهد.

شاید از خود بپرسید که این کار چگونه انجام می‌شود؟ آیا پای یک فناوری پیشرفته در میان است؟ ایده این محصول، بسیار ساده ولی به شدت ابتکاری است. در حضور نور فرابنفش، جوهر ماژیک ابداعی رنگ عوض می‌کند و به همین دلیل، یک نشان بنفش رنگ روی پوست ظاهر می‌شود. در این حالت، کاربر متوجه می‌شود که اثر کرم ضد آفتاب از بین رفته و باید دوباره آن را استفاده کند.

 

 

تیم استارت‌آپی سانکایر، به ایده‌پردازی و ساخت نمونه اولیه بسنده نکرده و با تأسیس شرکتی جدید، سعی کردند تا تجاری‌سازی گسترده محصول را دنبال کنند. شعار آن‌ها این است: «از آنجا که محافظت از پوست در برابر اشعه آفتاب، به دلیل خطر ایجاد سرطان، بسیار کلیدی است، فناوری ما می‌تواند با یک ایمن‌سازی ساده، از این مشکل بزرگ جلوگیری کند».

سانکایر، تا به حال موفق به دریافت بیش از 50 جایزه، از جمله جایزه اختراعات دایسون (Dyson Award) و مؤسسه جانسون و جانسون (Johnson & Johnson) شده است. نکته جالب در مورد این استارت‌آپ، چشم‌انداز بلندپروازانه و بین‌المللی بنیان‌گذاران آن است؛ موضوعی که با استخدام سم شیهام (Sam Sheehan) به‌عنوان مدیر بخش استرالیا و آسیا، به شکلی جدی دنبال می‌گردد.

 

۴. دستگاهی که یک سطح مسطح را به رایانه تبدیل می‌کند!

به لطف اختراع پراناو میستری (Pranav Mistry)، دانشجوی دانشگاه «MIT»، شما می‌توانید در آینده‌ای نه چندان دور، رایانه خود را بپوشید. وی با همکاری پتی مائس (Pattie Maes) و لیان چانگ (Liyan Chang)، دستگاهی به نام سیکس‌سنس (SixthSense) اختراع کرده است.

شما یک گوشی هوشمند در جیب خود نگه می‌دارید (چیزی که امروزه تقریباً همه در جیبشان دارند) و یک پرژکتور یا دوربین کوچک هم دور گردن خود می‌اندازید. گوشی هوشمند و دوربین، به صورت هماهنگ با هم کار می‌کنند تا حرکات انگشت شما را سنجیده و داده‌ها را پردازش نمایند. مجموعه این اطلاعات، روی یک سطح صاف که می‌تواند دیوار، میز یا حتی کف دست شما باشد، بازتاب می‌شود.

 

 

با این اختراع جالب، شما می‌توانید روی یک دیوار ایمیل خود را چک کنید، با انگشتان خود عکس بگیرید و خلاصه هر کاری که قبلاً برای انجامش به یک رایانه خانگی یا لپ‌تاپ نیاز بود را در هر زمان و مکان دلخواه انجام دهید.

 

۵. جاچسبی همه‌کاره!

اختراعی بسیار ساده و درعین‌حال فوق‌العاده. دو تن از دانشجویان «Cooper Union»، به نام‌های دینا کوالسین (Deanna Kovalcin) و جسیکا مارشال (Jessica Marshall)، نوعی جاچسبی خاص و بسیار جالب طراحی کرده‌اند که هر نوع رول نواری را می‌توان در آن قرار داد. به کمک این دستگاه که اسنیپ ایت (Snip It) نام دارد، کاربران می‌توانند انواع نوارچسب کاغذی، برزنتی و ... را در آن قرار داده و برش بزنند. ویژگی دیگر این دستگاه، ایمنی بالای آن است که موجب شده تا به دستگاهی کارآمد، ارزان و دارای پتانسیل تجاری تبدیل شود.