۷ درس فوق‌العاده از مخترعی بزرگ

۷ درس فوق‌العاده از مخترعی بزرگ
۲۳ شهریور ۱۳۹۹
(0)

توماس ادیسون، مخترع بزرگی است که به واسطه اختراعات شکرف خود، شهرتی فراگیر به دست آورده است. اختراعاتی همچون فونوگراف، دوربین تصویر متحرک و لامپ رشته‌ای بادوام، تأثیرات شگرفی بر زندگی بشر داشت. اما در کنار این اختراعات کلیدی و اثرگذار، وی تأکید زیادی بر تجاری‌سازی اختراعات و نوآوری‌ها داشت. در این مقاله، هفت درس شگفت‌انگیز از این جادوگر را بیان می‌کنیم. درس‌هایی ارزشمند و خواندنی که می‌تواند برای هر صاحب ایده و علاقه‌مند به کارآفرینی، جالب و قابل توجه باشد.

مقدمه

توماس ادیسون، دانشمند، محقق و مخترع بزرگی است که به واسطه اختراعات شگرف خود، شهرتی فراگیر به دست آورده است. اختراعات و نوآوری‌هایی همچون فونوگراف، دوربین تصویر متحرک و لامپ رشته‌ای بادوام، تأثیرات شگرفی بر زندگی بشر داشت و جنبه‌هایی از زندگی را به کلی تغییر داد.

اما در کنار این اختراعات کلیدی و اثرگذار که شاید بسیاری از مخترعین دیگر هم صاحب چنین اختراعاتی باشند، یک ویژگی منحصربه‌فرد دیگر هم در ادیسون به چشم می‌خورد. وی تأکید زیادی بر تجاری‌سازی اختراعات و نوآوری‌ها داشت و عملاً به جز اختراع و توسعه فناوری‌های جدید، کارآفرینی و عرضه محصولات نوآورانه را با پشتکاری مثال‌زدنی دنبال می‌کرد.

ادیسون که زمانی یکی از گزارشگران حوزه فناوری و نوآوری، او را جادوگر منلو پارک (The Wizard of Menlo Park) نامید، یکی از اولین مخترعینی است که اختراعات خود را تولید انبوه می‌کرد. دیدگاه متمایز وی که ریشه در روحیه کارآفرینی و تجاری‌سازیش داشت، او را سازنده اولین آزمایشگاه تحقیقاتی صنعتی جهان نمود. ادیسون یکی از فعال‌ترین مخترعین تاریخ است و ۱۰۹۳ ثبت اختراع در آمریکا، در کارنامه‌اش به چشم می‌خورد. وی همچنین مالک پتنت‌های زیادی در انگلیس، فرانسه و آلمان است که نشانه‌ای آشکار از روحیه کارآفرینی او دارد.

در این مقاله، هفت درس شگفت‌انگیز از جادوگر منلو پارک را بیان می‌کنیم. درس‌هایی ارزشمند و خواندنی که می‌تواند برای هر صاحب ایده و علاقه‌مند به کارآفرینی، جالب و قابل توجه باشد.

 

۱. نقطه‌ای که احساس کردید تحقق ایده ناممکن است، به نتیجه خیلی نزدیک شده‌اید.

تقریباً همه افرادی که در مسیر توسعه ایده‌ای جدید و نوآورانه قدم بر می‌دارند، با موانع متعددی روبرو می‌شوند. آن‌ها با شدت، قدرت و جدیت روی ایده‌هایشان کار می‌کنند؛ هر بار که شکست می‌خورند، باز از راه دیگری وارد می‌شوند. این کار آنقدر ادامه می‌یابد تا در یک نقطه خاص، به نظر می‌رسد که آن‌ها ایده‌ای غیرممکن داشته‌اند. اینجا است که حس سرخوردگی به سراغشان می‌آید. اشتباه دقیقاً همین‌جا است. فاصله سرخوردگی و ناامیدی با موفقیت، یک خط باریک است. اینجا جایی نیست که بخواهید سرخورده شوید. شاید تلاش بعدی به معنای پیروزی شما باشد!

دقت داشته باشید که موانع و سختی‌های مقطعی، همانند تابلوهای راهنمایی هستند که مسیر درست را به شما نشان می‌دهند. این تابلوهای راهنما، به شما می‌گویند که موفقیت در همین نزدیکی‌ها است. پس سعی کنید تا برخلاف سایر شکست‌خوردگان، به جای خارج شدن از دور بازی، با قدرت و عزم راسخ به مسیرتان ادامه دهید.

نتیجه: وقتی همه‌چیز غیرممکن به نظر می‌رسد، سرخورده نشوید. به خاطر داشته باشید که قبل از سپیده‌دم، آسمان تاریک‌تر از همیشه است.

 

۲. هیچ چیز بدون تلاش حاصل نمی‌شود.

ادیسون معتقد است که نبوغ حاوی یک درصد الهام و نود و نه درصد عرق ریختن است. دلیل این‌که بسیاری از افراد، فرصت‌ها را شناسایی نمی‌کنند، این است که صرفاً به ظاهر توجه دارند و از همین رو، به نظرشان کار دشواری در پیش رو دارند.

نتیجه: بدون سخت‌کوشی، موفقیتی به دست نمی‌آید. موفقیت همچون پاداش ارزشمندی است که پس از تلاش فراوان نصیب افراد می‌شود.

 

۳. توانمندی‌های انسان فراتر از حد تصور اوست.

اگر تمام کارهایی که انسان قادر به انجام آن‌ها است را انجام می‌دادیم، احتمالاً به شدت شگفت‌زده می‌شدیم. اغلب افراد در شرایطی زندگی می‌کنند که یک سر و گردن از آنچه می‌توانستند با توانایی‌هایشان بدست آورند، پایین‌تر است. آن‌ها هیچ‌گاه تلاش‌های خود را بر روی یک کار خاص متمرکز نمی‌کنند و به همین دلیل، به قابلیت‌ها و توانمندی‌های ذاتی خود پی نمی‌برند.

نتیجه: هرکسی در چیزهای خاصی خوب است و در صورتی‌که طی سال‌ها، بر آن استعداد خاص متمرکز شود، اتفاقات فوق‌العاده‌ای پیش می‌آید. اغلب انسان‌ها از مشاهده این قدرت درونی شگفت‌زده می‌شوند.

 

۴. بهترین فکرها و ایده‌ها، دست‌پرورده سکوت و تنهایی است.

بهترین فکرها و ایده‌ها در تنهایی جرقه می‌زند. ادیسون بر این باور بود که بهترین فکرها در پشت درهای بسته و در سکوت ظهور می‌یابند. امتحان کنید، به اتاقی ساکت بروید و روی مسئله‌ای که ذهنتان را مشغول خود کرده، فکر کنید. کم‌کم می‌بینید که ایده‌ها غلیان یافته و شما را در خود غرق می‌کنند. حتی برای ۵ دقیقه در روز هم که شده، این فرصت را به خودتان بدهید تا بتوانید بهترین فکرها را داشته باشید.

کار سختی است که بخواهید به چیزهای غیرممکن دست پیدا کنید، در حاکی‌که توسط افرادی احاطه شده‌اید که فقط می‌خواهند در مورد چیزهای ممکن بحث کنند.

نتیجه: اگر افراد پیرامونتان مانند شما خلاق نیستند، از هیاهو دور شده و در تنهایی خود غوطه‌ور شوید تا خلاقیتتان ظهور یابد.

 

۵. هنوز برای راضی شدن زود است.

بی‌تابی، همان عدم رضایت است و عدم رضایت، اولین ضرورت برای پیشرفت‌های بعدی است؛ توماس ادیسون می‌گوید: «یک گزینه کامل و راضی‌کننده به من نشان دهید تا به شما یک شکست را نشان ‌دهم».

این جمله را در ذهنتان حک کنید: مادامی‌که کاملاً راضی باشید، هیچ اتفاقی نمی‌افتد و پیشرفتی هم نمی‌توانید تجربه کنید. اگر می‌توانید با ۱۰۰ کیلو اضافه وزن زندگی کنید، پس شما قدرت تغییر آن را ندارید.

نتیجه: عدم رضایت، اولین ضرورت پیشرفت است.

 

۶. چشم‌انداز، همه چیز است.

«من شکست نخورده‌ام، بلکه صرفاً ۱۰۰۰۰ روش پیدا کردم که جواب نمی‌داد». احتمالاً این جمله را به کرات شنیده‌اید. داشتن یک چشم‌انداز ذهنی بلندپروازانه آن‌چنان مفید است که حتی برخی معتقدند، چشم‌انداز همه‌چیز آن‌ها است!

شاید این پرسش برای شما هم پیش آمده باشد که چرا ادیسون در اختراعات خود موفق شده است؟ وی می‌گوید: «نتایج؛ من به نتایج زیادی رسیده‌ام. من هزاران چیز را می‌شناسم که جواب نمی‌دهند». به همین دلیل است که ما باید زندگی خود را نه مجموعه‌ای از شکست‌ها، بلکه مجموعه‌ای از آزمایش‌های کوچک و بزرگ در نظر بگیریم که به ما اجازه داده‌اند بدانیم چه چیزهایی جواب داده و چه چیزهایی جواب نمی‌دهند.

نتیجه: اگر یک چشم‌انداز ذهنی مبتنی بر آزمایش (و نه شکست) در ذهنتان داشته باشید، به احتمال زیاد می‌توانید به سمت آنچه جواب می‌دهد پیش رفته و به موفقیت برسید.

 

۷. از سخت‌کوشی عاقلانه در مسیرتان دست بر ندارید.

هیچ‌چیزی جایگزین پشتکار نیست. سخت‌کوشی برای موفقیت ضروری است. در صورتی‌که تمایلی به سخت‌کوشی ندارید، شما حتی یک شانس کوچک هم برای موفقیت ندارید. مسلم بدانید که هیچ‌کسی نمی‌تواند موفق شود و به خود بگوید: «چقدر راحت بود».

علاوه بر این، شما باید یک نگرش هرگز تسلیم نشو در وجود خودتان بپرورانید. شما باید به کاری بچسبید که برای آن شور و اشتیاق دارید و هرگز تمرکز خود را از دست ندهید. البته در این مسیر، باید عاقلانه عمل کنید.

نتیجه: تلاش کنید، از شکست نهراسید و همیشه به عقل و منطق خود تکیه کنید.