جشنواره بین‌المللی اختراعات ژنو

جشنواره بین‌المللی اختراعات ژنو
۱۲ مهر ۱۳۹۹
(0)

یکی از جشنواره‌های مشهور و معتبر در حوزه اختراعات و نوآوری‌های فنی، جشنواره بین‌المللی اختراعات ژنو است. این جشنواره، بزرگ‌ترین رویداد اختصاص یافته به نوآوری در سطح جهان است که با حمایت سازمان جهانی مالکیت فکری، دولت فدرال سوئیس و مقامات شهری ژنو برگزار می‌گردد. ویژگی اصلی و منحصربه‌فرد نمایشگاه اختراعات ژنو، معرفی اختراعاتی است که تاکنون در هیچ کجا به معرض نمایش در نیامده‌اند. معرفی اختراعات، جذب سرمایه، شبکه‎سازی، تسریع در پذیرش بازار و پوشش رسانه‌ای گسترده نمایشگاه، از جمله مزایای حضور مخترعین به شمار می‌روند.

دنیای امروز، دنیای فناوری و نوآوری است. کافی است نگاهی به اطراف خود بیندازید تا نقش پررنگ فناوری‌های نوآورانه را در جزء جزء زندگی خود لمس کنید. این موضوع، نه تنها زندگی شخصی افراد، بلکه فضای کسب‌وکار و اقتصاد جوامع را هم تحت تأثیر خود قرار داده است؛ به گونه‌ای که دیگر نمی‌توان بر مبنای تولید انبوه و کاهش هزینه ناشی از اقتصاد مقیاس، رقبا را شکست داد. آنچه موفقیت کسب‌وکارهای امروزی را تضمین می‌کند، توجه به ابداع، نوآوری و خلاقیت است تا با تکیه بر تمایز بین محصول جدید و محصولات فعلی و یا کاهش هزینه ناشی از نوآوری‌های صورت گرفته، ساختار بازار را در هم شکسته و خود را به‌عنوان رهبر جدید بازار مطرح نمایند.

اهمیت اختراع و نوآوری، موجب گردیده تا علاوه بر مخترعین و شرکت‌های فناور، سیاست‌گذاران هم به فکر رشد و ترویج نوآوری در جوامع خود باشند. نگاهی به سیاست‌های اتخاذ شده از سوی دولت‌های ملی و محلی و سازمان‌های بین‌المللی، در راستای تشویق هر چه بیشتر فعالیت‌های نوآورانه، به خوبی این موضوع را تصدیق می‌کند. در این میان، برگزاری نمایشگاه‌ها و جشنواره‌های نوآوری و اختراع که به معرفی دستاوردها و ابداعات نوآورانه و تجلیل از مخترعین خلاق و خوش‌فکر می‌پردازد، یکی از روندهای رایج و پراستقبال در سال‌های اخیر به شمار می‌رود.

یکی از جشنواره‌های مشهور و معتبر در حوزه اختراعات و نوآوری‌های فنی، جشنواره بین‌المللی اختراعات ژنو (International Exhibition of Inventions Geneva) است. این جشنواره، بزرگ‌ترین رویداد اختصاص یافته به نوآوری در سطح جهان است که با حمایت سازمان جهانی مالکیت فکری، دولت فدرال سوئیس و مقامات شهری ژنو برگزار می‌گردد. ویژگی اصلی و منحصربه‌فرد نمایشگاه اختراعات ژنو، معرفی اختراعاتی است که تاکنون در هیچ کجا به معرض نمایش در نیامده‌اند. این الزام، در وب‌سایت این رویداد این‌چنین توصیف شده است: «تمامی اختراعات این نمایشگاه، فقط یک بار و آن هم در این نمایشگاه معرفی می‌شوند».

آمار بازدیدکنندگان نمایشگاه در طول سال‌های گذشته، حاکی از استقبال بسیار چشمگیر از این رویداد است، به‌طوری که در آخرین دوره برگزار شده در سال ۲۰۱۹ میلادی، بالغ بر ۳۱۰۰۰ بازدیدکننده، از اختراعات و نوآوری‌های حاضر در نمایشگاه بازدید نموده‌اند. چهل و هشتمین دوره نمایشگاه اختراعات ژنو که قرار بود در مارس سال ۲۰۲۰ میلادی برگزار گردد، میزبان ۸۰۰ شرکت‌کننده شامل ۸۰ درصد شرکت‌های فناور و دانشگاه‌ها و ۲۰ درصد مخترعین و محققین فردی بود که در مجموع، ۱۰۰۰ اختراع و محصول جدید را در معرض دید مخاطبین قرار می‌دادند. با این وجود، شیوع ویروس کرونا و الزامات بهداشتی مرتبط با این اپیدمی، موجب گردید تا برگزاری دوره چهل و هشتم نمایشگاه به تعویق بیفتد. بنا بر برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته، این نمایشگاه در سال آتی میلادی، از دهم لغایت چهاردهم مارس برگزار می‌گردد.

بنا بر ضوابط تعیین شده جهت حضور در نمایشگاه اختراعات ژنو، طیف وسیعی از نوآوران و مخترعین فردی و نهادی می‌توانند در آن حضور یابند. از جمله مخاطبین اصلی این نمایشگاه می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

  1. شرکت‌های تولیدی و تجاری
  2. مخترعین و محققین فردی
  3. مشاورین
  4. آزمایشگاه‌ها
  5. دانشگاه‌ها
  6. مؤسسات تحقیقاتی خصوصی و دولتی
  7. کارگزاران ثبت اختراع و مروجین نوآوری
  8. سازمان‌های خدماتی و مالی
  9. سازمان‌های منطقه‌ای، ملی و بین‌المللی
  10. انجمن‌ها و نهادهای مشابه

گفتنی است که این بازیگران متنوع، با حضور در جشنواره اختراعات ژنو، مزایای متعددی به دست می‌آورند که از آن جمله، می‌توان به معرفی اختراعات، محصولات و قابلیت‌های فناورانه به بازدیدکنندگان، جذب سرمایه از طریق مذاکرات صدور مجوز، شبکه‎سازی با سرمایه‎گذاران، تولیدکنندگان و کارآفرینان، تسریع در پذیرش بازار از طریق بازدیدکنندگان حرفه‎ای، روزنامه‌نگاران و عموم مردم اشاره نمود. در کنار همه موارد یاد شده، فرصت حضور در یک رویداد تخصصی اختراعات با پوشش مستقیم رسانه‌ای هم مزیت ویژه‌ای است که مخترعین می‌توانند از آن استفاده نمایند.

جهت ارزیابی اختراعات حاضر در نمایشگاه ژنو و انتخاب اختراعات برگزیده، کمیته ویژه‌ای تحت عنوان «کمیته داوران» تشکیل شده که متشکل از ۸۲ متخصص در حوزه‌های مختلف بوده و اختراعات را در ۲۲ گروه از پیش تعیین شده، از جمله ورزش، لباس، ساعت و جواهرات، اپتیک، بازی و ماشین‌آلات مورد بررسی قرار می‌دهند.

نکته جالب این‌که در جشنواره اختراعات ژنو، ۵۱ جایزه وجود داشته که برخی از آن‌ها، از سوی فدراسیون اختراعات (IFIA) و سازمان جهانی مالکیت فکری، تهیه شده و به برگزیدگان اعطا می‌شوند. با توجه به توجهات رسانه‌ای به اختراعات برگزیده این نمایشگاه، دریافت جوایز به معنای یک کمک بزرگ در تجاری‌سازی اختراعات خواهد بود.

لازم به تأکید است که جشنواره اختراعات ژنو، تنها برای معرفی اختراعات و محصولات نوآورانه برگزار می‌شود و به همین دلیل، هیچ یک از شرکت‌کنندگان مجاز به فروش مستقیم محصول یا اختراع خود به بازدیدکنندگان نخواهند بود. همچنین، باید به این نکته اشاره داشت که طی سال‌های قبل، جشنواره اختراعات ژنو، دو رویداد جانبی فستیوال اختراعات دره سیلیکون (Silicon Valley International Invention Festival) و نمایشگاه آسیایی اختراعات (Asia Exhibition of Inventions) را تحت حمایت خود قرار داده است. این دو رویداد، به ترتیب در ماه می ۲۰۲۱ و دسامبر ۲۰۲۰ میلادی، در آمریکا و هنگ‌کنگ برگزار می‌گردند.